مقالات

عوامل مؤثر بر هزینه نشت داده‌ها

در سال های اخیر، میانگین هزینه نشت داده‌ها نسبت به سالیان گذشته، حدود ۱۰ درصد افزایش یافته است. از این رو سازمان ها نیازمند به کارگیری تدابیر کنترلی جهت حفاظت از داده های سازمانی خود و پیاده سازی راهکارهای جلوگیری از نشت اطلاعات هستند.

در این مطلب از فراست، اقدام هایی که به کاهش هزینه نشت داده در سازمان ها کمک می کنند را بررسی خواهیم کرد.

 

ارقام مربوط به جلوگیری از نشت داده ها

مطالعه ای که بر اساس حوادث نشت داده ای به وقوع پیوسته در سال های اخیر انجام شده است نشان می دهد سازمان‌ هایی که از روش‌ های توصیه شده برای جلوگیری و واکنش به حوادث امنیتی پیروی می‌کنند، هزینه های به مراتب کمتری را نسبت به سازمان‌ هایی که آمادگی کمتری دارند، متقبل شده اند.

در واقع میانگین هزینه نشت داده‌ ها در سازمان‌ هایی که طرح‌ های امنیتی پیشرفته‌ ای را پیاده‌سازی کرده‌اند، بسیار کمتر است. سه عامل مهمی که بیشترین تأثیر را بر هزینه نشت داده‌ ها در سال ۱۳۹۹ خواهند داشت، در ادامه این مطلب مرور خواهیم کرد.

 

۱. خودکارسازی امنیت و پاسخگویی به حوادث

اولین نکته قابل توجه این است که آمارهای جدید بیانگر شواهد متقاعد کننده ای درباره اثربخشی کنترل‌ های امنیتی پیاده سازی شده به منظور کاهش هزینه حملات سایبری هستند. گزارش ها همچنین نشان می‌دهند که خودکارسازی امنیت، تأثیر چشمگیری بر کاهش میانگین هزینه نشت داده ها برای سازمان ها دارد.

منظور از خودکارسازی امنیت، استفاده از فناوری‌ های امنیتی است که می‌توانند به انجام فرایندهای کاری کارمندان بخش فناوری اطلاعات کمک کرده یا مکمل آنها باشند. این فناوری ‌ها تمام راهکارهای امنیتی را شامل می‌شوند. به عنوان مثال، ابزارهای SIEM که از هوش مصنوعی، یادگیری ماشینی، تحلیل و هماهنگی خودکار استفاده می‌کنند از جمله فناوری های امنیتی محسوب می شوند.

یافته ها نشان می دهد شرکت‌ هایی که هیچ کدام از راهکارهای خودکارسازی امنیت سایبری را پیاده ‌سازی نکرده‌اند، در مقایسه با سازمان هایی که این راهکارها را به صورت کامل اجرا کرده اند؛ در خصوص آسیب پذیری های امنیتی، متحمل هزینه‌ های بالاتری شده‌ و زمان بیشتری را نیز صرف شناسایی و مقابله با نفوذ کرده اند.

میانگین هزینه نشت داده در سازمان ‌هایی که راهکارهای خودکارسازی امنیت را به صورت کامل پیاده‌ سازی کرده‌اند، حدود دو میلیون دلار است. این عدد برای سازمان‌ های فاقد چنین راهکارهایی شش میلیون دلار می باشد. بدون شک این اختلاف میلیون دلاری، رقم قابل توجهی است. راهکارهای واکنش به حوادث یا IR، جزو عوامل بسیار مؤثر در کاهش هزینه‌ها به شمار می روند.

به طور میانگین وجود تیم‌های حرفه ای برای مقابله با حوادث، موجب صرفه جویی ۲ میلیون دلاری در هزینه‌های نشت داده می‌شود. در گزارش مربوط به سال ۱۳۹۸، تفاوت هزینه بین نداشتن تیم IR و وجود یک تیم حرفه ای، حدود یک میلیون دلار بوده است. این رقم در گزارش سال ۱۳۹۹، به ۲ میلیون دلار رسیده است.

با این وجود، هنوز در بسیاری از سازمان‌ ها راهکارهای خودکارسازی امنیت، به صورت کامل اجرا و پیاده‌ سازی نشده اند. تنها یک پنجم از سازمان‌ های شرکت کننده در این تحقیق ها و بررسی ها، راهکارهای مربوطه را به صورت کامل پیاده‌سازی کرده بودند. با این حال، همواره میزان سرمایه گذاری در این زمینه رو به افزایش است و تعداد سازمان‌ هایی که در سال ۱۳۹۹ به سمت خودکارسازی امنیتی حرکت کرده‌اند، نسبت به سال ۱۳۹۸ افزایش یافته است.

 

۲. تأثیر زمان در کاهش هزینه‌ها

یکی از عوامل مهم در کاهش یا افزایش هزینه نشت داده ها زمان است. هزینه نشت داده با میزان زمان سپری شده برای شناسایی و مقابله با آسیب پذیری های اطلاعاتی (که به آن چرخه حیات نفوذ اطلاعاتی گفته می‌شود) ارتباط نزدیکی دارد.

در سال ۱۳۹۹ یک آسیب پذیری که چرخه حیات آن کمتر از ۲۰۰ روز باشد، به طور میانگین ۳ میلیون دلار برای سازمان هزینه در بر خواهد داشت. اگر این چرخه بیشتر از ۲۰۰ روز طول بکشد، میانگین هزینه آن ۳۰ درصد افزایش یافته و حدود ۴ میلیون دلار هم هزینه در پی دارد.

در واقع سرعت بخشیدن به شناسایی آسیب پذیری ها به کاهش هزینه‌ ها کمک می کند. خودکارسازی امنیت که با کاهش میانگین هزینه‌ های نشت داده ها در ارتباط است، به افزایش سرعت تشخیص و مقابله با نفوذهای اطلاعاتی کمک می‌کند. سازمان‌ هایی که هیچ راهکار خودکارسازی امنیتی ندارند، شناسایی و مقابله با آسیب پذیری های امنیتی برای آنها بیش از ۲ ماه زمان می‌برد.

به صورت میانگین، تنها ۶۱ درصد از هزینه‌ ها در اولین سالی که حادثه رخ داده است، پرداخت می شوند و سازمان‌ ها باید آماده پرداخت هزینه نشت داده‌ ها تا چندین سال پس از وقوع حادثه باشند.

 

۳. تأثیر تخصص در حوزه ابر

بر اساس گزارش های منتشر شده، نکته قابل توجه دیگر این است که سازمان‌ ها باید به شدت مراقب امنیت ابر باشند. یکی از مهمترین عوامل در نشت داده ها، پیکربندی های نادرست است. متأسفانه سازمان های زیادی در هنگام انتقال اطلاعات خود به بسترهای ابری، فجایع مربوط به نشت داده را تجربه کرده اند.

محیط ابری به دلیل داشتن مزایای امنیتی خاص خود می تواند به کاهش پیچیدگی امنیت سیستم ها کمک کند. همچنین موجب سرعت بخشیدن در واکنش به حوادث امنیتی نیز می شود. بنابراین بدون شک، انتقال به بستر ابری برای بسیاری از سازمان‌ ها یک حرکت مثبت محسوب می‌شود. بررسی های انجام شده نشان می‌دهد چنین اقدامی باید با روشی درست انجام شود. استفاده از سرویس‌ های امنیتی مدیریت شده یکی از عوامل کاهش میانگین هزینه نشت داده ها برای سازمان ها به شمار می آید که البته نیازمند به کارگیری الزامات امنیتی مختص به هر سازمانی می باشد.

 

منبع: securityintelligence

 

 

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − شش =

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.