مقالات

چه تفاوتی بین فروشندگان مختلف راهکارهای امنیتی وجود دارد؟

معمولاً دو اصطلاح «فروشنده» و «فروشنده شخص سوم» به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. با این حال، تفاوت‌هایی بین آنها وجود دارد که در این مطلب از فراست آنها را بررسی می‌کنیم.

 

تفاوت بین فروشنده، فروشنده شخص سوم و فروشنده شخص چهارم

فروشنده به هر شرکت یا موجودیتی گفته می‌شود که محصولات و خدماتی را در اختیار سازمان شما قرار می‌دهد. بنابراین هر شرکت یا موجودیتی که کالاها یا خدماتی را به سازمان شما ارایه کند، فروشنده شما محسوب می شود. سازمان شما ممکن است چندین فروشنده مختلف داشته باشد.

فروشنده شخص سوم، شرکت یا موجودیتی است که بر اساس یک توافقنامه مکتوب که بین شما منعقد شده است، محصول یا خدمتی را از جانب شما برای مشتریان‌تان عرضه می‌کند. شما نیز برای انجام کارهای روزانه و ارایه سرویس‌ به مشتریان‌تان، به محصولات و خدمات آن شرکت احتیاج دارید. البته می‌توانید کالاها و خدمات مورد نیازتان را از شرکت ارایه‌دهنده دریافت نموده و آنها را خودتان به صورت مستقیم در اختیار مشتریان‌تان قرار دهید.

فروشنده شخص چهارم، به فروشنده شخص سوم برای فروشنده شخص سوم سازمان شما گفته می شود (این زنجیره تأمین می‌تواند به همین ترتیب ادامه داشته باشد). در واقع فروشنده شخص چهارم، شرکت یا موجودیتی است که فروشنده شخص سوم شما با آن قرارداد مکتوب مستقیم داشته تا خدمات یا محصولاتی را از سوی شرکت شخص سوم به شما ارایه کند. در نتیجه شما قرارداد مستقیمی با شرکت شخص چهارم ندارید.

اشخاص چهارم محصولات یا خدماتی را از جانب فروشنده شخص سوم شما برای مشتریان‌تان ارایه می‌کنند. آشنایی با اشخاص چهارم و فروشندگان آنها بسیار مهم است چرا که در نهایت این شما هستید که مسئولیت عملکرد این واسطه‌ها را بر عهده خواهید داشت. همچنین این شرکت ها ممکن است به اطلاعات محرمانه یا حساس سازمانی شما و مشتریان‌تان دسترسی داشته باشند.

مثال‌هایی از موجودیت فروشنده

از جمله شرکت‌ها و موجودیتی‌هایی که در گروه فروشنده قرار می گیرند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • شرکت‌های محوطه‌سازی
  • شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات تلفنی
  • شرکت‌های ارایه‌دهنده سیستم‌های اصلی.

 

مثال‌هایی از فروشنده شخص سوم

از جمله شرکت‌ها و موجودیت‌هایی که جزو فروشندگان شخص سوم محسوب می شوند می‌توان به نمونه‌های زیر اشاره کرد:

  • پیمانکاران کوتاه مدت و میان مدت
  • شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات مرکز تماس
  • شرکت‌های وام دهنده
  • شرکت‌های ارایه‌دهنده خدمات بانکداری آنلاین
  • شرکت‌های ارایه‌دهنده سیستم‌های اصلی.

بعضی از شرکت‌ها همچون شرکت ارایه‌دهنده سیستم اصلی در هر دو فهرست قرار دارند. در چنین مواردی می توان دو اصطلاح شخص سوم و فروشنده را به جای یکدیگر استفاده کرد؛ زیرا این شرکت، یک فروشنده شخص سوم بوده و از طرف دیگر نیز با توجه به نوع میزبانی نرم‌افزار و پشتیبانی از آن، به عنوان یک فروشنده محسوب می شود.

صرف نظر از اینکه با یک شرکت فروشنده کار می‌کنید یا یک شرکت فروشنده شخص سوم، مدیریت مخاطرات این روابط بر عهده شما بوده و هر شرکت و موجودیتی که خدمات یا کالاهایی را در اختیار مشتریان‌تان قرار می‌دهد ممکن است مخاطراتی را برای سازمان شما ایجاد کند که حتماً باید به آنها توجه لازم را داشته باشید.

 

منبع: venminder

 

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0