امنیت خانگی

۱۰ مورد از آسیب‌پذیرترین نرم‌افزارهای کامپیوتر شما

حتماً شما هم دوست دارید بدانید که کدام یک از نرم‌افزارهای کامپیوتری بیشتر در برابر خطرات آسیب‌پذیر هستند. شرکت Secunia PSI اخیراً لیست ده مورد از آسیب‌پذیرترین نرم‌افزارهای کامپیوتری را منتشر کرده که در این مطلب آن‌ها را به شما معرفی می‌کنیم و چگونگی محافظت در برابر این آسیب‌پذیری‌ها را به شما آموزش می‌دهیم.

Secunia این لیست را بر اساس اسکن اجرا شده توسط نرم‌افزار Secunia Personal Software Inspector تهیه کرده که کامپیوتر را بررسی و نرم‌افزارهای قدیمی و patch نشده آن را شناسایی می‌کند. این بررسی در سه ماهه سوم سال ۱۳۹۴ در کشور امریکا انجام شده است.

Secunia این لیست را بر اساس درصد کامپیوترهایی که نسخه patc‌h نشده این نرم‌افزارها را دارند و همچنین سهم کلی این نرم‌افزارها در بازار تهیه کرده است. بنابراین فقط نرم‌افزارهای محبوب در این لیست قرار دارند. همچنین دلیل اینکه نسخه‌های pa‌tch نشده در این لیست درج شده‌اند این است که اپلیکیشن‌های قدیمی و p‌atch نشده ناامن هستند چون آپدیت‌های امنیتی جدید برای آن‌ها نصب نشده است. Secunia برای هر نرم‌افزار تعداد آسیب‌پذیری‌های آن در صورت pat‌ch نشدن را هم ذکر کرده است.

دقت کنید که این شرکت نسخه‌های هر اپلیکیشن را به صورت مجزا در نظر گرفته است. بنابراین مثلاً Microsoft .NET Framework در این لیست دو بار درج شده که یکی برای نسخه ۳.x و دیگری برای نسخه ۴.x است.

آیتم‌های این لیست عبارتند از:

 1. Apple QuickTime 7.x
 2. Apple iTunes 12.x
 3. Adobe Reader X 10.x
 4. Oracle Java JRE 1.8.x/8.x
 5. Adobe Reader XI 11.x
 6. VLC Media Player 2.x
 7. Adobe Shockwave Player 12.x
 8. Mozilla Firefox 38.x
 9. Microsoft .NET Framework 3.x
 10. Microsoft .NET Framework 4.x

اما اینکه چطور باید از خودتان محافظت کنید خیلی ساده است: این نرم‌افزارها را خیلی سریع و فوراً pa‌tch کنید.

برنامه‌های قدیمی و p‌at‌ch نشده تنها خطر موجود نیستند بلکه نرم‌افزارهایی که عمرشان به پایان رسیده؛ یعنی سازنده نرم‌افزار دیگر از آن پشتیبانی نمی‌کند و برای آن pa‌tch منتشر نمی‌کند، هم خطرناک هستند. شرکت Secunia لیست این نرم‌افزارها را هم تهیه کرده که Adobe Flash Player 18.x در بالای این لیست قرار دارد، پس این نرم‌افزار و سایر نرم‌افزارهای این لیست را همین حالا پاک کنید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده − 10 =

0
سبد خرید
 • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.