جمع‌آوری ۱۵۰ هزار دلار بیت‌کوین توسط کانال‌های جعلی یوتیوب

کلاهبرداران سایبری با سوءاستفاده از سه کانال یوتیوب که توانسته اند اطلاعات آنها را سرقت کنند، برای جعل کانال یوتیوبی “SpaceX” که متعلق به «ایلان ماسک» است، اقدام کرده اند. این مجرمان، با کلاهبرداری از کاربران موفق شده اند فقط در عرض دو روز، ۱۵۰ هزار دلار را به صورت بیت‌کوین جمع‌آوری کنند.

البته چند سالی است که کلاهبرداران اینترنتی با جعل هویت ایلان ماسک و “SpaceX” به کاربران اعلام می‌کنند که در صورت ارسال مقداری بیت‌کوین، بازده قابل توجهی دریافت خواهند کرد.

سه کانال یوتیوبی که قبلاً Juice TV، Right Human و MaximSakulevich نام داشتند، توسط این افراد ربوده شده و نام آنها به SpaceX Live یا SpaceX تغییر کرده است.

یکی از این کانال‌ها ۲۳۰ هزار نفر و دیگری ۱۳۱ هزار نفر عضو دارد. لازم به ذکر است کانال اصلی یوتیوب SpaceX دارای ۴.۳۳ میلیون نفر عضو است.

این کانال‌ها همواره در حال پخش زنده مصاحبه‌های ایلان ماسک یا کنفرانس‌های مربوط به شرکت SpaceX هستند و از کاربران خود می‌خواهند مقدار کمی بیت‌کوین برای آنها ارسال کنند تا بعد از مدتی، دو برابر آن مقدار به آنها بازگردانده شود.

 

 

کانال یوتیوب جعلی SpaceX

گاهی وقت ها تعداد بیننده ­های برنامه­ های پخش زنده این کانال ­ها به ۸۰ هزار نفر نیز می رسیده است. نکته قابل توجه اینجاست که این طرح کلاهبرداری تا هشتم ژوئن ۲۰۲۰ میلادی موفق به جمع‌آوری ۱۵۰ هزار دلار به صورت بیت‌کوین شده است.

یکی از این کانال‌ها از کاربران درخواست کرده که میزان مشخصی بیت‌کوین را به آدرس ۱ELonMUSK14JSGNYAcPJNqubuFByZPyjcj ارسال کنند. این آدرس تا این لحظه ۲۹ تراکنش بیت‌کوین دریافت کرده که مجموع آنها به ۴.۰۸ بیت‌کوین می‌رسد. با نرخ فعلی، ارزش این تعداد بیت‌کوین برابر با ۳۹.۸۴۰.۱۸ دلار می ­باشد.

کانال دیگری نیز از آدرس ۳EtrSPskMRgwEEE9onLdmwcAFqaH9jj9rM استفاده می‌کند و تا این لحظه موفق به دریافت ۸۴ تراکنش با مجموع ۱۱.۲۳ بیت‌کوین شده که ارزش آن برابر با ۱۰۹۶۵۸.۱۴ دلار است.

باید گفت که در مجموع، این طرح کلاهبرداری موفق شده است که تنها در عرض ۲ شبانه روز با پخش ویدیوهای ضبط شده ایلان ماسک، چیزی معادل ۱۵۰ هزار دلار بیت‌کوین جمع‌آوری کند. وب سایت BleepingComputer در رابطه با این کلاهبرداری ­ها و برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص آنها با شرکت یوتیوب تماس گرفته اما هنوز پاسخی از آن دریافت نکرده است.

بنابراین در مجموع به کاربران ارزهای دیجیتال توصیه می شود از هر نوع طرح اهدای ارز دیجیتال یا تبلیغاتی که ادعا می‌کند تا چندین برابر بیت‌کوین‌های واریزی را به آنها برمی گرداند، دوری کنند.

حتی اگر شما در حال ارسال بیت‌کوین برای شخصی هستید که یک چهره معتبر و شناخته شده به نظر می ­رسد، بهتر است که از طریق وب­ سایت‌هایی مانند Bitcoin Abuse تحقیق کرده و اطمینان حاصل کنید در فعالیت‌های غیرقانونی و کلاهبرداری‌های قبلی از این حساب های کاربری استفاده نشده باشد.

 

منبع: bleepingcomputer

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.