ویکی لیکس (Wikileaks) و جولیان آسِنژ (Julian Assange)

آنچه که لازم است بدانید: جولیان آسِنژ (Julian Assange) و ویکی لیکس (Wikileaks)

جولیان آسنژ یک فعال استرالیایی، برنامه‌نویس و هکری است که در آذر ماه ۱۳۸۵ ویکی لیکس را تأسیس کرد. هدف او ارائه پلتفرمی بود که در آن بتوان اسناد طبقه بندی شده و حساس را به صورت ناشناس پست کرد‌.

ویکی لیکس از همان زمان شروع به کار خود، با توجه به اطلاعات مهمی که در سایت منتشر می‌کرد توجه بسیار زیادی را به خود جلب کرد، هر چند اولین نشت بزرگ اطلاعاتی که منجر به اتهام قانونی (بر ضد ویکی لیکس) شد مربوط به افشای اطلاعات بانک سوئیس و جولیوس بائر (Julius baer) برای دخالت در پول‌شویی بود.

در شهریور ماه ۱۳۸۷، حساب ایمیل سارا پالین (Sarah Palin) مورد نفوذ قرار گرفت و منتشر شد. او کاندیدای معاونت ریاست جمهوری پسا جمهوری‌خواه بود و ایمیل‌ها نشان‌دهنده این بود که او از حساب ایمیل شخصی‌اش برای تجارتی رسمی به عنوان فرماندار آلاسکا استفاده کرده بود. یک سال بعد، در آبان ماه ۱۳۸۸ ویکی لیکس آرشیو کامل متن ضبط شده در ایالات‌متحده در روز ۱۱ سپتامبر را منتشر کرد.

یکی از افشاهای جدال آمیز ویکی لیکس در فروردین ماه ۱۳۸۹اتفاق افتاد، زیرا آن‌ها ویدیویی ضبط شده از یک حمله هوایی ارتش آمریکا در بغداد را در سال ۱۳۸۷ و همچنین تلفات این حمله را منتشر کردند. برادلی منینگ(Bradley Manning) (در حال حاضر چلسی منینگ (Chelsea Manning)‌، سرباز آمریکایی که این ویدیو و اسناد را فاش کرد، به اتهام جاسوسی و نقض قانون، متهم شناخته شد و دستگیر شد.

ویکی لیکس (Wikileaks) و جولیان آسِنژ (Julian Assange)

در مرداد ۱۳۸۹، ویکی لیکس شاهد دادخواست صادرشده از سوی دادگاه سوئدی برای دستگیری جولیان آسِنژ در مورد اتهامات مربوط به تجاوز به دو زن سوئدی که قبلاً برای ویکی لیکس مشغول به کار بودند، بود. این حکم به آبان ماه ۱۳۸۹ موکول شد. این اتفاق، سرآغاز کش و واکش های بسیار زیادی بین دادگاه سوئدی و جولیان آسِنژ بود که در نهایت، منجر به اسکان و پناهندگی در اکوادور و پیدا کردن پناهگاهی موقت در سفارت اکوادور در لندن شد. در طول این دوره، ویکی لیکس به علت مشکلات مالی، انتشار آن را متوقف کرد.

انتشار جزئیاتی در مورد ابزارهای هک محرمانه سازمان سیا برای نفوذ در رایانه ها، تلفن ها و تلویزیون های هوشمند توسط ویکی لیکس در اسفند ماه ۱۳۹۵ اتفاق افتاد.

آذر ۱۳۸۵ : پیدایش ویکی لیکس

بهمن ۱۳۸۶ : افشای پولشویی بانک سوییس و ژولیوس بائر

شهریور ۱۳۸۷: افشای اطلاعات ایمیل سارا پالین

آبان ۱۳۸۸: انتشار آرشیو کامل حادثه ۱۱ سپتامبر

فروردین ۱۳۸۹ : انتشار فیلم حمله مرگبار ایالات متحده در بغداد

مرداد  ۱۳۸۹ : مسائل مربوط به حکم دستگیری دادگاه سوئد برای جولیان آسنژ

آذر ۱۳۸۹ : آسنژ خودش را به پلیس لندن تحویل داد

بهمن ۱۳۸۹: دادگاه انگلیس برای فرستادن آسنژ به سوئد حکم داد

تیر ۱۳۹۰: درخواست تجدید نظر آسنژ در برابر حکم استرداد وی

خرداد ۱۳۹۲: مشکلات مالی به ویکی لیکس ضربه زدند و انتشارات طبقه بندی شده متوقف شدند

تیر ۱۳۹۲: ایالات متحده برادلی (چلسی منینگ) را به علت انتشار اسناد محکوم کرد

اسفند ۱۳۹۳: رای دادستان های سوئدی برای پرسش از آسنژ در سفارت اکوادور

اسفند ۱۳۹۵: انتشار جزئیات در مورد ابزارهای هک محرمانه سازمان سیا برای نفوذ در رایانه ها، تلفن ها و تلویزیون های هوشمند

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.