فرهنگ لغت

تبلیغ‌ افزار | Adware

تبلیغ‌ افزار (Adware) یک نرم‌افزار است که آگهی‌های تبلیغاتی (بنرها) را روی کامپیوتر شما نصب می‌کند.

تبلیغ‌ افزار چیست؟!
احتمالا شاهد این موضوع بوده‌اید که از پس از نصب یک نرم‌افزار، تبلیغ‌ افزار آگهی‌های تبلیغاتی یا پاپ‌آپ‌ها را روی کامپیوتر شما نمایش داده است. این امر لزوما بد نیست. چرا که باعث می‌گردد تا توسعه‌دهندگان نرم‌افزار‌ها بتوانند نرم‌افزارهایشان را برای مصرف‌کنندگان نهایی رایگان عرضه کنند.

تبلیغ‌ افزار چیست؟!

با این وجود تبلیغ‌افزارها می‌توانند مشکل‌ساز شوند اگر:

• بدون اجازه خود را روی کامپیوتر نصب کنند.
• غیر از نرم‌افزاری که به همراهش آمده‌اند، خودشان را روی نرم‌افزارهای دیگر نصب کنند و هنگامی که از آن نرم‌افزارها استفاده می‌کنید، آگهی‌های تبلیغاتی نشان دهند.
• مرورگر را بربایند تا بتوانند آگهی‌های تبلیغاتی بیشتری را نمایش دهند. (مرورگر ربایی را هم ببینید.)
• بدون کسب اجازه‌ی شما اطلاعات مرورگر را جمع‌آوری کنند و آن‌ها را از طریق اینترنت به دیگران بفرستند. (جاسوس‌افزار را هم ببینید.)
• طوری طراحی شده باشند که حذف کردن آن‌ها دشوار باشد.
تبلیغ‌ افزار می‌تواند سرعت کامپیوتر شما را کم کند. همچنین ممکن است با دانلود آگهی‌های تبلیغاتی از سرعت اینترنت بکاهد. گاهی وجود عیب‌های برنامه‌نویسی در تبلیغ‌ افزار نیز می‌تواند کامپیوتر شما را دچار اختلال کند. همچنین اگر به منظور ادامه‌ی کار با کامپیوتر مجبور باشید پاپ‌آپ‌های تبلیغاتی را ببندید می‌توانند تمرکز شما را به هم بزنند و وقتتان را تلف کنند.

برخی ضدویروس‌ها تبلیغ‌ افزار ها را شناسایی می‌کنند و آن‌ها را به‌عنوان برنامه‌های ناخواسته‌ی احتمالی گزارش می‌دهند. پس می‌توانید یا به آن‌ها اجازه دهید که فعالیت خود را ادامه دهند و یا آن‌ها را از روی کامپیوتر خود حذف کنید. همچنین برنامه‌هایی وجود دارند که صرفا برای شناسایی انواع تبلیغ‌ افزار به کار می روند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − شانزده =

همچنین ببینید
بستن
دکمه بازگشت به بالا
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
0