فرهنگ لغت

پی‌لود | Payload

پی‌لود چیست؟

در امنیت سایبری، پی‌لود، یک بسته از داده‌هاست که توسط یک بدافزار و از طریق وسایل یا شبکه‌های آسیب‌دیده، منتقل می‌شود. هدف اصلی پی‌لودها، انتقال و جابه‌جایی داده‌ها و اطلاعات کاربران است؛ و به همین دلیل عنصر اصلی بسیاری از بدافزارها برای انجام اقدامات مخربی چون سرقت اطلاعات مالی، حذف داده‌ها، رمزگذاری داده‌ها، همین پی‌لودها می‌باشند. هنگامی‌که از “عواقب بدافزارها” صحبت می‌شود، پی‌لودها نقش پررنگ‌تری را در عمل تخریب و انتقال داده‌ها ایفا کرده‌اند.

در اینترنت، پی لود می‌تواند یکی از تعاریف زیر را داشته باشد:

  • داده‌ها و اطلاعات ضروری که در داخل یک بسته (packet) یا دیگر واحدهای انتقالی، حمل می‌شوند.

پی‌لودها حاوی اطلاعات “سربار (overhead)” برای رسیدن بسته به مقصدش نیستند.

(سربار Overhead: به ترکیبی از مازاد زمان پردازش، حافظه، پهنای باند یا هرگونه منابع دیگری که برای دست یافتن به یک هدف مشخص نیاز است، می‌گویند.)

دقت کنید، آنچه پی‌لود را می‌سازد وابسته به کاربرد آن است. به‌ عنوان‌ مثال، برای یک لایه‌ ارتباطی نیاز به تعدادی داده سربار برای انجام کارش دارد و گاهی به نظر می‌رسد که این پی لودها شامل بخشی از داده‌های سربار بوده که این لایه‌ها را مدیریت می‌کنند.

  • با این‌ حال، در کاربردهای عمومی‌تر پی‌لودها بیت‌هایی هستند که توسط کاربر نهایی در مقصد دریافت می‌شوند و اثر نهایی یک ویروس نرم‌افزاری را بر رایانه کاربر می‌گذارند.
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − چهار =

همچنین ببینید
بستن
0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.