تهدیداتخبر

فعال‌ترین باج افزاری که هیچکس از آن صحبت نمی‌کند

 

آیا تاکنون در مورد باج افزار STOP چیزی شنیده‌اید؟ احتمالاً نه، همانطور که تعداد معدودی از نویسندگان درباره آن می‌نویسند و پژوهشگران انگشت شماری در مورد آن اطلاع رسانی می‌کنند. این باج افزار بیشتر از طریق نرم‌افزارهای کرک شده، بسته‌های تبلیغاتی مزاحم و سایت‌های ناامن، مصرف کنندگان را هدف قرار می‌دهد.

باج افزار‌های Ryuk ،GandCrab و Sodinkibi توجه گسترده و شایسته‌ای را از سوی رسانه‌ها به خود جلب می‌کنند، زیرا باجگیری‌های عظیمی از طریق این باج افزار‌ها صورت می‌گیرد و همچنین این توانایی را دارند که دولت‌های محلی و کسب‌و‌کار‌ها را متوقف کنند و بر مشتریان سازمانی تأثیر بگذارند، همین موضوع باعث شده این باج افزار‌ها مورد توجه بیشتر شرکت‌های ارائه دهنده آنتی ویروس قرار بگیرند.

با این حال، طی یک سال گذشته، این باج افزار بیشترین فعالیت خرابکارانه را در میان سایر باج افزار‌ها داشته است، به طوری که ۶۰ تا ۷۰ درصد از کل حملات باج افزاری به STOP تعلق گرفته است.

به منظور توسعه STOP، توسعه دهندگان باج افزار با سایت‌های خطرناک و بسته‌های تبلیغاتی مزاحم همکاری کرده‌اند.

این سایت‌ها با ترویج نرم‌افزارهای جعلی یا برنامه‌های رایگان را تبلیغ می‌کنند که در واقع نرم‌افزارهای تبلیغاتی مزاحم هستند که انواع نرم افزار و بدافزارهای ناخواسته را روی رایانه کاربر نصب می‌کنند. یکی از برنامه‌های نصب شده از طریق این بسته‌ها باج افزار STOP است.

برخی از برنامه‌های کرک شده‌‌ای که برای نصب STOP مورد استفاده قرار می‌گرفتند شامل KMSPico ،Cubase ،Photoshop و نرم‌افزار‌های آنتی‌ویروسی هستند.

جدا از برنامه‌های کرک شده، سایت‌های خطرناکی وجود دارند که با پیشنهاد دانلود نرم‌افزار‌های رایگان جعلی، باج افزار را روی سیستم قربانی نصب می‌کنند.

نکته‌ نگران کننده تنوع بالای این باج افزار است، به طوری که تا به حال ۱۵۹ نوع از آن شناسایی شده است.

 

 

 

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 5 =

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.