خبر

هک سخت‌افزاری اَپل و آمازون

خبر‌گزاری بلومبرگ در تاریخ ۴ اکتبر با انتشار خبری ادعا کرد که هکر‌های چینی با قرار دادن تراشه‌های جاسوسی در سرور‌های ۳۰ شرکت آمریکایی از جمله اپل و آمازون، در تکنولوژی زنجیره تامین ایالات متحده اخلال ایجاد کرده‌اند.

به گفته این خبر‌گزاری، این تراشه‌های کوچک در طول مراحل تولید در چین، داخل مادربرد‌ها جاسازی شده و سپس روی سرور‌ها ساخت شرکت Supermicro نصب شده است. بررسی‌ها نشان داده که در سال ۲۰۱۵، چندین شرکت از جمله اَپل سفارش خود را بعد از پیدا کردن تراشه‌های مخرب در مادر‌برد کمپانی ارائه دهنده لغو کردند.

انتشار این خبر جالب توجه بود، زیرا هک نرم‌افزار‌ها موضوعی عادی و معمول است، اما هک کردن سخت‌افزار‌ها به ندرت اتفاق افتاده و به سختی قابل شناسایی است.

طراحی بیشتر سخت‌افزار‌های کامپیوتری ایالات متحده داخل خود این کشور انجام می‌شود، اما ۷۵% از گوشی‌های تلفن‌های همراه و ۹۰% از کامپیوتر‌های آمریکا در چین به مرحله تولید می‌رسند. بنابراین تنها مظنون حمله به زنجیره تامین ایالات متحده کشور چین خواهد بود.

شرکت‌های اَپل، آمازون و Supermicro بروز چنین مشکلی را رد کرده‌اند. به گفته سرپرست بخش امنیت اپل تا به حال مدرکی مبنی بر تایید این ادعا پیدا نشده است.

شاید طی هفته‌های آینده ابعاد تازه‌تری از این خبر آشکار شود. به اعتقاد تئودور مارکتوس، محقق دانشگاه کمبریج، این خبر صحت دارد و درستی آن طی هفته‌های پیش رو مشخص خواهد شد.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − نه =

دکمه بازگشت به بالا