اطلاع‌رسانیمنتخب سردبیر

فصلنامه امنیت سایبری فراست (بهار ۱۴۰۰)

خواننده گرامی سلام
روزگار چرخید و چرخید و چرخید تا وارد سال یک‌هزار و چهارصد (۱۴۰۰) شدیم. فارغ از اینکه آیا با ورود به سال ۱۴۰۰ وارد قرن جدید شده‌ایم یا نه، تجربه‌ ورود به سال ۰۰ برای ما کامپیوتری‌ها یادآور ورود به سال ۲۰۰۰ میلادی بود.
زمانی که بدون وجود دسترسی‌های همگان سعی در به دست آوردن اطلاعات در خصوص گذر از این سال و نحوه‌ برخورد ماشین‌ها و برنامه‌های نوشته شده برای آن بودیم.
دغدغه و نگرانی‌هایی که باعث و بانی آن مهندسینی بودند که بدون آینده‌نگری صرفاً از دو رقم برای ذخیره و نگهداری سال استفاده کرده بودند. برای بسیاری از برنامه‌ها و ماشین‌ها ۰۰ به معنای ورود به سال ۱۹۰۰ تلقی و باعث بروز مشکلاتی، بعضاً جبران ناپذیر گردد.
علی ایهالحال، مقصود از این خاطره نیاز ما به تعریف و آینده‌نگری به وسعتی بیش از نیاز الان و امروز می‌باشد، مدیریت ظرفیت یکی از اصول مدیریت هر چیزی و بالطبع یکی از اصول مرتبط با امنیت اطلاعات و شبکه بوده که متأسفانه در تصمیمات بسیاری از مدیران خبری از در نظر گرفتن این اصل مشاهده نمی‌شود.
از طراحی اتوبان‌ها ، ظرفیت‌های شهری، مسائل و زیرساخت‌های آموزشی و غیره که حوزه تخصصی ما نیست که بگذریم، در مباحث امنیت اطلاعات در نظر گرفتن حافظه‌ کافی برای سرورها، عدم آینده‌نگری در ایجاد زیرساخت فناوری اطلاعات، اختصاص پهنای باند، مدیریت بانک اطلاعاتی و… گوشه‌ای از چالش‌هایی است که روزانه، به دلیل عدم وسعت دید تعدادی از همکاران عزیزمان در این حوزه شاهد هستیم.
قطعاً با اختصاص یک شماره ویژه به این موضوع به سهم خودمان، تلاش برای کم کردن مخاطرات پیرامون عدم در نظر گرفتن این مهم می‌نمائیم.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج + هفت =

0
سبد خرید
  • هیچ محصولی در سبدخرید نیست.