مقالات

کارت اسکیمینگ چیست؟

کلاهبردارانی که کارت را  اسکمینگ می‌کنند می‌توانند تمام حساب قربانی را خالی کنند. اما سوال اینجاست که کارت اسکیمینگ چیست و چگونه اتفاق می‌افتد؟

اطلاعات حساب قربانیان اسکیمینگ کارت اعتباری, بدون آنکه لحظه ای کارت را از خودشان دور کرده باشند در اختیار کلاه‌برداران قرار می‌گیرد. کلاهبردارانی که کارت را  اسکمینگ می‌کنند می‌توانند تمام حساب قربانی را خالی کنند. اما سوال اینجاست که کارت اسکیمینگ چیست و چگونه اتفاق می‌افتد؟

تعریف کارت اسکیمینگ

اسکیمینگ نوعی دزدی از کارت اعتباری است که در آن کلاه‌بردار با استفاده از وسیله‌ای کوچک تمامی اطلاعات کارت بانکی قربانی را دزدیده و از آن سوءاستفاده می‌کند.

با کشیدن کارت درون دستگاه اسکیمر تمامی اطلاعاتی که بر روی نوار مغناطیسی کارت اعتباری قربانی ذخیره شده است برداشته شده و درون دستگاه اسکیمر ذخیره می‌شود. نوار مغناطیسی که روی کارت‌های اعتباری قرار دارد شامل شماره کارت اعتباری و تاریخ انقضای کارت است.

این نوار نام و نام خانوادگی کامل مالک کارت را نیز درون خود نگه می‌دارد. کلاه‌بردارن پس از دزدیدن اطلاعات حساب قربانی از آن‌ها در تراکنش‌های آنلاین خود استفاده می‌کنند و یا با ساخت کارت اعتباری تقلبی دزدی را به صورت آفلاین انجام خواهند داد.

اسکیمر کارت همان دستگاهی است که اطلاعات کاربران را سرقت می‌کند. کلاه‌برداران عموماْ اسکیمرها را درون بخش کارت خوان دستگاه‌های خودپردازها (ATM) و یا دستگاه‌های کارت خوان در پمپ بنزین و یا ایستگاه‌های CNG قرار می‌دهند, این در حالی است که اسکیمر را می‌توان درون هر دستگاه کارت خوانی تعبیه کرد.

اسکیمینگ کارت در ATM‌

در مورد اسکیمینگ کارت در ATM‌ها حتی ممکن است که کلاه‌برداران با نصب دوربینی مخفی در قسمت بالایی خودپرداز و مشاهده پین پد دستگاه به همراه دنبال کردن حرکت دست قربانی, رمز کارت وی را نیز رصد کنند. به این ترتیب تمام اطلاعات مورد نیاز ساخت کارت اعتباری تقلبی در اختیار کلاه‌برداران قرار خواهد گرفت.

دستگاه های POS یا پرداخت در محل رستوران‌ها و خرده فروشی‌ها نیز در حلقه خطر اسکیمینگ کارت قرار می‌گیرند. اگر مالک دستگاه POS تصمیم به اسکیمینگ بگیرد, می‌تواند با نصب دستگاه اسکیمر روی بخش کارت خوان POS تمامی اطلاعات مشتریانی را که کارت می‌کشند بردارد.

دقت کنید که با سپردن کارت اعتباری خود به گارسن و یا صاحب مغازه به آنها این فرصت را داده‌اید که با خیال راحت اطلاعات کارت اعتباری شما را توسط اسکیمری کوچک و غیرقابل تشخیص بردارند.

کلاه‌برداران می‌توانند پس از به سرقت بردن اطلاعات کارت اعتباری قربانی, آنها را برای خرید آنلاین و یا آفلاین استفاده کرده و یا حتی اطلاعات کارت را بر روی اینترنت به فروش بگذارند. قربانیان معمولاْ تا زمانی که حسابشان به یکباره خالی نشود و یا ایمیل و پیامک برداشت وجه را دریافت نکنند, متوجه کلاه‌برداری نمی‌شوند.

روش کلاهبرداری کارت اسکیمینگ

نحوه شناسایی و جلوگیری از اسکیمینگ کارت اعتباری

بسیاری از کارت‌ها و بانک ها روش‌هایی را برای شناسایی اسکیمینگ کارت اعتباری توسعه داده‌اند که طی آن‌ها می‌توانند احتمال کلاهبرداری بودن برداشت پول را از حساب محاسبه کرده و جلوی سرقت را بگیرند.

هر شخصی که از کارت اعتباری استفاده می کند, طعمه بالقوه‌ای برای اسکیمینگ کارت است. یکی از راه‌های تشخیص اسکیمینگ کنترل مرتب حساب بانکی است ولی دزدها بسیار سریعتر از قربانیان عمل می‌کنند. در ادامه برخی از روش‌های پیشگیرانه اسکیمینگ کارت‌های اعتباری را آورده ایم:

  • به مکانی که در حال خرید از آن هستید با دقت نگاه کنید. رستوران‌ها و کافه‌ها, پمپ بنزین‌ها و جایگاه‌های سوخت بهترین مکان‌ها برای کلاهبرداری اسکیمینگ هستند. خرده فروشی‌ها و نیز دستگاه‌های خودپرداز مخصوصاْ خودپردازهایی که بیرون از ساختمان بانک ها قرار نگرفته و به صورت مجزا در پیاده‌روها نصب شده‌اند موضع خطر هستند.
  • گاهی کلاه برداران از شما می‌خواهند که پس از تمیز کردن نوار مغناطیسی کارت اعتباری‌تان آن را درون پوز و یا محل پرداخت‌ها در جایگاه سوخت بکشند. دقت کنید که آنها می‌توانند به سرعت با اسکیم کردن کارت اطلاعات آن را سرقت کنند. به هیچ عنوان اجازه تمیز کردن کارت اعتباری‌تان را به اشخاص ناشناس ندهید.
  • قبل از قرار دادن کارت اعتباری درون ATM‌ها اطراف آن را به دقت وارسی کنید. به دنبال دوربینی باشید که میدان دید آن پین پد دستگاه خودپرداز باشد. گاهی این دوربین‌ها به سختی قابل تشخیص هستند. زمان وارد کردن رمزعبور کارت خود دستتان را روی پین پد سایه‌بان کنید تا میدان دید دوربینی را که در اطراف کیبورد نصب شده است کور کنید.

چگونه کارت اسکیمینگ را گزارش دهیم؟

چنانچه به اسکیم شدن کارت اعتباری تان مشکوک شدید بلافاصله با بانک صادر کننده کارت اعتباری تماس گرفته، و از آنها بخواهید کارت را بسوزانند و یا حسابتان را مسدود کنند. دقت کنید که زمان در جلوگیری از سوءاستفاده بسیار مهم است و باید هر چه سریعتر نسبت به مسدود کردن حساب خود اقدام کنید; چرا که مجرمان می‌توانند با رسیدن به اولین دستگاه خودپرداز حساب شما را خالی کنند. در ادامه با مراجعه به اداره پلیس و ارایه اطلاعاتی از محلی که کلاه‌برداری در آنجا صورت گرفته است و یا توصیف فردی که به وی مظنون هستید پرونده قضایی تشکیل دهید.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

یک نظر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار − 4 =

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن